Elon Musk’ın yapay zeka aracı Grok için şok iddia! Çalıntı mı?

Sadece X Premium+ aboneleri için sunulan yapay zeka sohbet botu Grok’un, OpenAI ile bağlantılı olduğuna dair ortaya atılan iddialar, platformun kullanıcıları arasında büyük bir tartışma yarattı. Ancak bu iddialar, Elon Musk’ın yapay zeka şirketi xAI’nin bir çalışanı tarafından yalanlandı.

Grok’un kullanıcıları, yapay zeka asistanının bazı cevaplarında OpenAI’dan bahsettiğini fark etti ve bu durum sosyal medyada hızla yayıldı. Bu gelişme, Grok’un algoritmalarının OpenAI’nin ChatGPT çıktılarına dayandığı şeklinde yorumlandı. Ancak xAI şirketinden bir çalışan, bu iddiaların gerçek dışı olduğunu ve Grok’un yapımında OpenAI kodunun kullanılmadığını açıkladı.

Elon Musk’ın yapay zeka aracı Grok için şok iddia! Çalıntı mı?

Çalışan, “Buradaki sorun şu ki internet ChatGPT çıktılarıyla dolu, bu yüzden Grok’u internetten büyük miktarda veriyle eğitirken bunlardan bazılarını da yanlışlıkla çektik. İlk fark ettiğimizde bizim için büyük bir sürpriz oldu. Bu durum oldukça nadir ve durumun farkındayız, Grok’un gelecek versiyonlarında bu sorun olmayacak. Merak etmeyin, Grok’un yapımında hiçbir OpenAI kodu kullanılmadı.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Grok’un kullanıcıları arasında yaşanan bu olay, yapay zeka tabanlı hizmetlerin güvenilirliği ve şeffaflığı konusundaki genel endişeleri bir kez daha gündeme getirdi. Yapay zeka tabanlı asistanların, eğitildikleri verilere ve algoritmalarına dair daha fazla şeffaflık sağlama ihtiyacı, kullanıcıların bu tür platformlara olan güvenini artırmak adına önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Grok’un gelecek versiyonlarında yaşanmayacak bir şekilde iyileştirilmesi, bu tür hizmetlerin daha güvenilir ve şeffaf hale gelmesi açısından önemli bir adım olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x