Ev kiraları için önlem alındı, iş yeri kiraları unutuldu…

Kira artışları, Boçlar Kanunu’na göre Tüketici Fiyat Endeksi’nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyordu. Ancak hem yükselen enflasyon hem de ev sahiplerinin fahiş artışlarıyla birlikte kira artış oranları oldukça yükselince, yalnızca konutlar için bir düzenlemeye gidilmişti.

Buna göre yenilenecek konut kira sözleşmelerinde artış bir önceki yılın kirasının yüzde 25’ini geçemiyor. Ancak arabulucuda taraflar anlaşırsa bu sınırın üzerine çıkılabiliyor. Bir başka deyişle mülk sahibi yüzde 25’in üzerindeki zammı dayatamıyor.

TÜİK dün 12 aylık ortalamalara enflasyonun yüzde 56.28 olduğunu açıkladı. Eğer yüzde 25 düzenlemesi geçerli olmasaydı, kirada zammın üst sınırı bu rakam olacaktı. Ancak iş yeri kiralarında böyle bir tavan sınırlaması yok. Dolayısıyla bu ay kontrat yenileyecek esnaf, açıklanan 12 aylık ortalama enflasyona, yani yüzde 56.28’e göre artış yapacak. Bu oran tavan tutar olacak.

Eylül ayında uygulanabilecek kira tavan zam oranı böylelikle yüzde 56.28 olarak uygulanacak. Böylece kira kontrat süresi bu ay dolan işletme sahipleri kiralarına yüzde 56.28 oranında zam yaparak ödeme gerçekleştirecek.

Örnek hesaplama tablosu şu şeklilde:

Mevcut Kira Bedeli: 10.000,00 TL
Kira Artışı Yapılacak Ay: Ağustos 2023
Girdiğiniz Artış Oranı: yüzde 56.28
Kira Artış Tutarı: 5.628,00 TL
Aylık Yeni Kira Tutarı: 15.628 TL
Yıllık Yeni Kira Tutarı: 187.536,00 TL

Mülk sahibiyle pazarlık sonucu karşılıklı rıza ile bu oranın altında veya üzerinde bir zam belirlemek mümkün. Öte yandan esnaf, iş yeri kiralarına da yüzde 25 gibi bir tavan getirilmesini talep ediyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x