Bir Şarkıdan Çok Daha Fazlası: Şarkı Zevkiniz Kişiliğiniz Hakkında Sandığınızdan Çok İpucu Veriyor!

Şarkı dinlemek hepimiz için ruhumuzu besleyen ve bizi rahatlatan bir aktivite. Peki hiç neden hep özellikle belirli müzik türlerini dinlemekten hoşlandığımızı düşündünüz mü? Gelin sebeplerine bakalım!

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=p5-i4…

Hepimiz şarkı dinlemeyi severiz.

Aynı zamanda dinlediğimiz şarkıların melodisi, ritmi ve sözleriyle derinden bağlantı kurarız ve çok farklı derin duygular hissedebiliriz.

Yapılan bazı araştırmalar dinlediğimiz müzik türünün kişiliğimiz, arkadaş seçimlerimiz ve giydiğimiz kıyafetler ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Örneğin en çok dinlediğimiz müzik türünü ele alalım. Bazı insanlar özellikle caz, blues, pop, rap, klasik müzik ya da metal gibi müzik türlerini dinlemeyi severler. Peki bunun neden olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Yapılan bazı araştırmalar, jazz ve klasik müzik dinleyen insanların daha yaratıcı olduğuna ve daha yüksek IQ seviyesine sahip olduğunu işaret ediyor.

Diğer yandan, pop ve rap müzik seven insanlar dışadönük olmaya yatkınlar. Country severler ise daha geleneksel ve çalışkanlar. Fakat metal müzik sevenler daha düşük bir özgüven seviyesine sahip ve genellikle asosyaller.

Ergenlerin niye bu dönemlerde özellikle metal gibi ağır bir müzik türünü sevdiği ise ayrı bir merak konusu.

Bir araştırma bu konuda çok ilginç bir sonuç buldu. Araştırmaya göre metal müzik seven ergenler toplumdan dışlanmış hisseden ve özgüveni düşük olan insanlardı. Ama not etmek gerekir ki bu türü dinlemeyi tercih eden herkesin bir problemi yok.

İlginç durumlardan biri ise bazı şarkıların kulağımıza son derece nostaljik gelmesi ve belirli şarkıların aklımıza hüzünlü ya da neşeli bir çok anı getirmesi.

2010’da yapılan bir araştırma, bunu daha çok arkasında gerçek bir olay ya da hikaye yatan ve karmaşık duygular hissetmemize yol açan şarkıların yaptığını buldu. Özellikle de aynı anda hem üzgün hem mutlu olmamızı sağlayan şarkılar bu hissi yaratıyor.

Bir de bazı şarkılar var ki, dinlediğimizde tüylerimiz diken diken oluyor. Bu his oldukça tanıdık, değil mi?

Bu aslında oldukça yaygın bir deneyim. 2010’da yapılan bir başka çalışma, yeniliklere ve farklılıklara açık olan insanların bu hissi diğerlerine göre çok daha fazla yaşadığını buldu. Ayrıca bu hissi yaşatan spesifik bir müzik türü yok.

Bazı insanlar bas dinlemeyi son derece seviyorlar.

Yapılan bir araştırmaya göre özellikle ‘erkekler’ bass dinlemeyi seviyor. Hatta bazı araştırmalar, bass severlerin antisosyal bir kişiliğe sahip olduğunu ve borderline gibi kişilik sorunlarına sebep olduğunu öne sürüyorlar. Tabii bunların çok nadir vakalar olduğunu not etmekte fayda var.

Bazenleri de kendini tekrar eden şarkıları dinleyebiliyoruz.

Bu bazı insanlara oldukça saçma ve sıkıcı gelirken bazıları içinse oldukça sakinleştirici. Çünkü bu tip şarkılardaki sürekli tekrarlayan melodiler rahatlatıcı ve gevşetici oluyor.

Siz en çok hangi tür müzik ya da müzikleri dinlemeyi seviyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x